BYT sBN

.projekt: 2022-2023
.typ projektu: architektonická štúdia / realizácia interiéru na kľúč
.lokalita: Bratislava
.podlažná plocha: 80 m2

.fotografie: Pavel Kudiváni

Interiér pre mladú rodinu navrhol ateliér abrama architekti. Trojizbový byt s výmerou 80 m2 sa nachádza v novostavbe na Seberíniho ulici. Hlavným cieľom bolo vytvorenie moderného priestoru, ktorý by reflektoval súčasné trendy interiérového navrhovania.

Celý priestor sa člení na dennú a nočnú zónu, pričom dôležitou súčasťou architektonického riešenia je dôraz na vytvorenie hlavnej – centrálnej časti bytu, ktorá opticky zväčšuje a presvetľuje priestor. Zároveň však poskytne dostatok úložného priestoru, ktorý nebude pôsobiť rušivo. Otvoreným priestorom sa plynule prechádza zo vstupnej chodby, ktorá je predelená priehľadným lamelovým obkladom do obývačky a kuchyne s veľkou terasou.

V interiéri prevládajú svetlé farby a prírodné materiály. Drevená vlysová podlaha so stromčekovým vzorom plynie celým obytným priestorom. Na chodbe, v kúpeľni a WC ju dopĺňa terazzová podlaha.

Interiér je zariadený nábytkovými zostavami navrhnutými na mieru. Dominantu vstupnej časti tvorí situovaný nábytkový kubus tvorený kuchynskou linkou, plynule prechádzajúcou do vstupnej časti s nábytkovými dverami, ktoré nerušivo schovajú vstup do šatníka. Kuchynská linka a vstupná časť v chodbe kombinuje sivú farbu s dubovou dyhou. Tú nájdeme aj na skriňovej zostave v obývačke, ako aj v nábytkovej zostane v spálni. Vstupnú časť s obývačkou opticky rozdeľujú zvislé lamely, ktoré však nepôsobia rušivo a optiky zväčšujú centrálnu časť bytu.

Hygienické zázemie bytu vizuálne kombinuje terazzová podlaha s bledým obkladom a nábytkovými zostavami, ktoré pôsobia minimalisticky, ale ponúkajú široký úložný priestor. Priestory hygieny rozširujú zrkadlové plochy na kúpeľňových nábytkových zostavách.

Nočnú zónu tvorí samostatná budúca detská izba a priestranná spálňa, v ktorej sa nachádza skriňová zostava, ktorá plynule prechádza do pracovného kúta, ktorý môže podľa potrieb slúžiť ako na príležitostnú prácu, tak aj toaletný stolík.