BYT 55

.projekt: 2019
.typ projektu: architektonická štúdia / realizácia interiéru na kľúč
.lokalita: Bratislava - Staré mesto
.podlažná plocha: 80 m2

.fotografie: Pavel Kudiváni

Interiér navrhol ateliér abrama architekti pre pre mladý pár, ktorý si zakladá rodinu. Trojizbový byt s výmerou 80 m2 sa nachádza na rozhraní Starého Mesta a Ružinova, v bytovke z 50. rokov minulého storočia. Konštrukčný systém domu - železobetónový skelet s nenosnými vnútornými priečkami umožnil zrealizovať výraznú úpravu dispozície bytu. Prioritou bolo oddelenie dennej a nočnej zóny a vytvorenie dispozície s nepriechodnými miestnosťami.

Premiestnením kuchyne do spoločného priestoru s obývacou izbou a vstupnou halou vznikol otvorený priestor pre trávenie spoločného času. Ako výrazný akcent pôsobí priznaný železobetónový preklad s posuvným policovým regálom. Nábytková zostava, ktorá ohraničuje vstupnú časť, plynulo prechádzajúca do obývačky. Vstupnú halu opticky zväčšuje veľkoplošné zrkadlo.

V mieste bývalej kuchyne vznikol odstránením komory priestor pre plnohodnotnú miestnosť (v súčasnosti využitá ako pracovňa). V budúcnosti však spĺňa všetky požiadavky klientov na detskú izbu, prípadne spálňu s dostatkom úložného priestoru.

Nočná časť ďalej zahŕňa priestrannú spálňu, otočenú do tichého vnútrobloku, WC a kúpeľňu. V tej nastali radikálne zmeny. Bola zväčšená na úkor spálne. Pôvodná vaňa je nahradená sprchovým kútom, pri ktorom sa architekt musel popasovať s odvodnením žľabu. Rozmery kúpeľne umocňuje zrkadlová stena, z ktorej “vystupuje” umývadlová zostava. Výsledný efekt podporujú veľkoformátové obklady s minimálnymi špárami a liata polyuretánová podlaha.

Architekt sa musel pri rekonštrukcii zohľadniť rozdielne výškové úrovne miestností, (miestami až 15 centimetrov), aj rozdielne skladby pôvodných podláh. Funkciu vyrovnávacej vrstvy preberá drevený nosný rošt (zvolený najmä vzhľadom na statické zaťaženie stropnej konštrukcie). Piesok, pochádzajúci z pôvodnej skladby podlahy, slúži ako zvuková izolácia. Na OSB dosky, osadené na rošt v dvoch vrstvách, sú následne lepené drevené parkety. Podarilo sa dosiahnuť jednotnú úroveň podlahy a tiež bezprahový prechod do miestností.

V interiéri prevládajú svetlé farby a prírodné materiály. Drevená vlysová podlaha so stromčekovým vzorom plynie celým obytným priestorom. V kúpeľni a WC ju dopĺňa hodvábne sivý polyuretánový poter. Bezzárubňové dvere, s výškou krídla 2150 mm, sú doplnené o zapustené soklové lišty.

Interiér je zariadený nábytkom navrhnutým na mieru. Kuchynská linka a policová zostava v chodbe kombinuje sivú farbu s dubovou dyhou. Tú nájdeme aj na skriňovej zostave v obývačke. Ako protiváha k dyhe pôsobí čierna nika s vystupujúcou TV skrinkou, ktorá nadväzuje na čiernu kuchynskú zástenu.

Prvky ako rozvodnica, vnútorná jednotka klimatizácie, alebo rozvody kúrenia sú ukryté v nábytkových zostavách, alebo zasekané do muriva. Kastlíky nad okennými otvormi ukrývajú bezretiazkové rolety.

Medzi atypické autorské prvky patrí jedálenský stôl s betónovou podnožou, posuvný policový regál, držiaky uterákov s integrovaným zásuvkami, alebo kovový sušiak na uteráky v sprchovom kúte.