BYT slnečnice

.projekt: 2020
.typ projektu: architektonická štúdia / realizácia interiéru na kľúč
.lokalita: Bratislava
.podlažná plocha: 74 m2

.fotografie:  Matúš Nedecký / Foter.sk

Predmetom architektonickej štúdie je návrh interiéru troj-izbového bytu v projekte Slnečnice v Bratislave. Byt o rozlohe 65,45m² pôsobí presvetleným dojmom, avšak nevýhodou sú tu zúžené rozmery jednotlivých miestností. Najviac sa tento hendikep prejavuje v šírke obývacej miestnosti. Preto sme celý interiér koncipovali do minimalistického dizajnu s využitím akcentujúcich prvkov. Napr. vo forme tmavého kusového nábytku a vo variantnom riešení s desaturovano-modrým obkladom hygienického kubusu, prechádzajúceho do kuchynskej linky. Samotné teleso pracovného priestoru linky je riešené v bielom prevedení. Pocit jedinečnosti riešenia dotvárajú skrinky nad pracovnou plochou navrhnuté do povrchovej úpravy vo forme hrubo brúsenej mosadze. Jedálenskú časť dotvára kruhový jedálenský stôl s čiernou kužeľovou nohou. Samotný priestor obývacej miestnosti je dotvorený minimalistickou TV zostavou kombinovanou s kovovými zavesenými policami. Priestoru dominuje modulová sedacia súprava s oddychovým modulom. Hosťovská miestnosť je zariadená s dôrazom na pracovné miesto a odkladacie priestory. Priestor spálne sa vyznačuje použitím veľkoplošného keramického obkladu v imitácii odlievaného betónu do doskového debnenia. Surovosť materiálu vyrovnáva masívna drevená posteľ s čalúneným čelom. A tiež atypické nočné stolíky zavesené na stene, z ktorých jeden plynule prechádza do šatníkovej zostavy vo forme zapustenia niky.


V takto rozšírenom priestore vzniklo miesto pre integrovanie nábytkovej zostavy, ktorá plynie celou vstupnou časťou, až do kuchyne.

Dennú zónu bytu dopĺňa textilný obklad stien s akcentujúcimi mosadznými líniami. Mäkký povrch tvorí tiež textilné tienenie rozsiahleho presklenia. Mobiliár s mosadznými prvkami, prispôsobený jednotnému materiálovému riešeniu, dotvára detaily v priestore.