Interiér staromestského bytu, Bratislava

Riešený 3i. byt o výmere 83m2 sa nachádza v Bratislave  v bytovom dome z 50. rokov. Architekt využil skutočnosť, že objekt bytového domu má stĺpový železobetónový nosný systém s nenosnými vnútornými priečkami, vďaka čomu bolo možné upraviť dispozičné riešenie bytu. Zámerom pri návrhu bolo vytvorenie samostatnej dennej a nočnej zóny s nepriechodnými miestnosťami. Na vytvorenie samostatných zón boli potrebné i dispozičné zmeny v rámci bytu. Premiestnením kuchyne do spoločného priestoru s obývacou izbou a vstupnou halou sa oddelila denná časť od nočnej, a zároveň bol vytvorený vzdušný a otvorený priestor určený na komfortné trávenie času. Ako akcent v priestore pôsobí priznaný železobetónový preklad s posuvným policovým regálom. Na dosiahnutie závetria vstupu bola navrhnutá nábytková zostava plynule prechádzajúca do obývačkovej časti a pre optické zväčšenie vstupnej haly veľkoplošné zrkadlo. V mieste bývalej kuchyne sa odstránením komory vytvoril priestor pre plnohodnotnú miestnosť,  momentálne slúžiacu ako pracovňa, ktorá má do budúcna funkčne spĺňať všetky požiadavky klientov na detskú izbu, prípadne na spálňu, kde sa bude nachádzať dostatok úložného priestoru.

Nočná časť je ďalej tvorená priestrannou spálňou otočenou do tichého vnútrobloku, WC miestnosťou a kúpeľňou. V tej nastali radikálne zmeny, nakoľko bola zväčšená na úkor spálne a pôvodná vaňa bola nahradená sprchovým kútom, pri ktorom sa bolo potrebné popasovať s odvodnením žľabu. Priestrannosť kúpeľne je umocnená použitím nadrozmerného zrkadla, z ktorého vystupuje umývadlová zostava spolu s vodovodnou batériou. Na  podporenie výsledného efektu boli navrhnuté veľkoformátové obklady s minimálnymi špárami a bezšpárova polyuretánová podlaha.

Farebne je byt ladený do svetlých farieb a prírodných materiálov. V celom obytnom priestore je použitá drevená vlysová podlaha usporiadaná do stromčeka. V kúpeľni a WC je navrhnutá hodvábne šedá polyuretánová podlaha. Steny v celom byte sú minimalisticky riešené bielou maľovkou miestami doplnené o obrazové diela. Na dosiahnutie čistých línii boli v celom byte navrhnuté bez-zárubňové dvere s výškou dverného krídla 2150mm doplnené o zapustené soklové lišty.

Projekt: 01/2019
Typ projektu: Rekonštrukcia
Lokalita: Bratislava
Úžitková plocha: 83,0 m2

Zaujala vás naša práca?