Trendy sedacích súprav 2020: Farby a materiály, ktoré letia

Pohovka je centrom a faktorom, ktorý určuje charakter obývacej izby. V roku 2020 sa dizajnéri zamerali najmä na pohodlie a príjemný vzhľad. Aké modely sedačiek by vo vašom interiéri nemali v roku 2020 chýbať?

Trendy v interiérovom dizajne sa neustále menia. Solitérny nábytok už nie je iba o tom aby zaplnil prázdne miesto v miestnosti. Stáva sa akýmsi určovateľom trendov a štýlu v danom priestore. Keďže dnes sa dôraz kladie jednoznačne na kvalitu a prevedenie jednotlivých kusov zariadenia, v mnohých prípadoch nejde o krátkodobú investíciu. Dôležité je voliť nadčasové kusy v kvalitnom dielenskom spracovaní. Pohovka v obývačke by mala byť pohodlná a funkčná. Je to však aj dizajnový prvok, ktorý určuje charakter a štýl v obývacej izbe. Tým že obývacia izba mnohokrát priamo nadväzuje na priestor kuchyne, príp. iné priestory, ovplyvňuje aj ich.   

zdroj:sedacia sústava a foto Polyform.it

Vlastnosti štýlovej sedacej súpravy

Súčasné trendy interiérového dizajnu sú zasadené do minimalistického štýlu s dôrazom na presvetlenie priestorov využívajúc pri tom svetlé odtiene a jednoduchosť tvarového riešenia interiérových prvkov, akými sú aj sedacie súpravy a pohovky.

Charakteristickou črtou súčasných sedacích súprav je hlavne jednoduchý dizajn s čistými líniami, najčastejšie v hranatom prevedení zjemnený o zaoblené línie hrán. Trendom v oblasti sedačiek sa stáva modulárnosť, a tým aj možnosť „preskladať“ si sedačku podľa aktuálnej situácie v interiéri. Najčastejšie materiálové riešenia pri sedacích súpravách je čalúnenie. Ide najčastejšie o jednoliate, štruktúrované bez vzorov či obrazcov. Pri materiálovom riešení sa kladie dôraz aj na inviduálnosť a možnosť si sedačku vyskladať podľa svojich predstáv.

Zdroj:Sedacia súprava COR, cor.de

Najčastejšie farby sedačiek pre rok 2020

Výrobcovia čalúneného nábytku sa zameriavajú na prírodné farby v rôznych odtieňoch. V ponuke teda
najčastejšie nájdeme sedacie súpravy:
● šedé
● béžové
● šedo-modré
● tmavomodré
● šedé s jemným zeleným tónom

Pre tých odvážnejších sú v hre výrazné pohovky v:
● smaragdovo zelenej
● púdrovo-ružovej
● horčicaovo-žltej

Pohovkám svedčí aj zamat
Zamat sa vrátil do sveta módy a v roku 2020 sa s ním už bežne stretávame aj v interiéroch. Je štýlový,
sofistikovaný a elegantný. Zamatové gauče sú mäkké, jemné a veľmi pohodlné.
Vlastnosti zamatu
● materiálová odolnosť
● trvácnosť
● ľahká údržba materiálu

Správny farebný výber sedačky je dôležitý

Farebne neutrálny interiér (návrh interiéru bytu SKY PARK, abrama architekti )

Pri výbere farby sedacej súpravy je dôležité dbať aj na celkový priestor kam budeme daný kus umiestňovať. Pri tomto výbere si treba ujasniť skutočnosť, či chceme mať sedačku ako akcent interiéru, v takom prípade bude značne farebne výraznejšia ako zvyšok priestoru, alebo budeme sedačku ladiť vo farebných tónoch príbuzných pre daný priestor.

Asi najčastejšie riešenie je ladiť sedačku v príbuzných farbách interiéru, tým sa docieli farebná jednoliatosť priestoru. V takom prípade je rozumné farebne dolaďovať interiér prostredníctvom rôznych doplnkov, ako napríklad drapéria, textílie, solitéry vo forme váz a iných dekorácii.

Ak chceme mať sedaciu súpravu ako výrazný prvok interiéru je potrebné dôsledne zvážiť daný odtieň a zohľadniť aj celkový charakter priestoru.  Je dobré vedieť ako presne bude ladený zvyšok miestnosti. Najjednoduchšie je ešte pred kúpou súpravy zvizualizovať daný priestor aby sa nám nestalo že sedačka bude až moc výrazná, alebo bude pôsobiť ako „z iného priestoru“. V prípade zbytočne výrazného kontrastu je na mieste sedačku farebne neutralizovať použitím tónovo jemným farebným doplnkom, ktorý je farebne príbuzný príp. farebne nadväzuje na odtieň sedačky.

Príkad farebného ladenia interiéru prostredníctvom doplnkov (návrh interiéru bytu BORY BÝVANIE, abrama architekti